SECCIÓ DE SENDERIME. SORTIDA 250
Dissabte 17 de Juny 2017
SERRA DE MONTSANT
L’ALBARCA- ROCA CORBATERA-SANT JOAN CODOLAR-CORNUDELLA
(Priorat)
Punt de trobada. Rotonda
Passeig de la Riera de Teià. 6.30 hores.
Itinerari autocar. Teià – L’Albarca. 172 km. Temps 2.10 h.
1r. Nivell. Dificultat fàcil moderat. Distancia
15 km. Desnivell acumulat 630 m. Temps 5.30 h.
2º.
Nivell. Dificultat fàcil. Distancia
8.5 km. Desnivell acumulat 230 m. Temps 3.45 hores.
8.50 h. 1r Nivell. Comencem a caminar des de el Coll de l’Albarca, (775m altd) en 10 minuts arribarem al
centre del poble, (811m altd) on
pararem per esmorzar. Havent esmorzat reprenem tots junts el camí fins el
Collet Roig, (795m altd) en aquest
punt: divisió del grup. El 1r Nivell, anirà
a cercà el Grau de la Mare de Deu (756m
altd) i, en forta pujada de 1 km i 270m de
desnivell, arribarem a l’ermita de la Mare de Deu del Montsant, (1027m altd) tot seguit anirem a
assolir el punt mes alt de la Serra del Montsant, la Roca Corbatera. (1163m altitud) Anirem resseguint la
ruta tot passant pel la Font del Manyano. (1080m
altd) Passat el Pas del Gat,(1100m
altd) tornem a pujar dalt de la serralada seguint la carena fins arribar al
Crist de Sang. (1055m altd) Des d’aquest
punt el recorregut es tot de baixada, gaudint de grans panoràmiques, fins
arribar a Cornudella del Montsant, (540m
altd) tot passant pel la Cova del Meloner, Cova Santa, Grau del Tomaset i l’ermita de Sant Joan del Codolar.
(741m altd)
2º Nivell. Arribats a Coll Roig, situat a 200 m de la parada per esmorzar, dividim el grup. Des d’aquest punt, la ruta és de baixada pel Camí dels Cartoixans o Camí de la Llisera, fins arribar a l’ermita de Sant Joan del Codolar, on farem una parada. El recorregut continua de baixada fins arribar a Cornudella del Montsant, punt i final dels dos Nivells. 14.45 h. Final del recorregut.
2º Nivell. Arribats a Coll Roig, situat a 200 m de la parada per esmorzar, dividim el grup. Des d’aquest punt, la ruta és de baixada pel Camí dels Cartoixans o Camí de la Llisera, fins arribar a l’ermita de Sant Joan del Codolar, on farem una parada. El recorregut continua de baixada fins arribar a Cornudella del Montsant, punt i final dels dos Nivells. 14.45 h. Final del recorregut.
15.00 h. Dinar Fonda El Racó Cornudella
del Montsant.
17.15 h.
Viatje de tornada a Teià.
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada