SECCIÓ DE SENDERISME SORTIDA 259
Presó de Busa - Santuari de Lord .
Presó de Busa - Santuari de Lord .
Punt de Trobada
: Rotonda Passeig de La Riera 06:30
Itinerari del Autocar : Teià – Sant Llorenç de Morunys distancia 150 Km. Temps 2 hores
1º Nivell – dificultat moderada/alta – 11 km. 650 metres desnivell
2º Nivell – dificultat
fàcil/moderada – 9,5 Km. 350 metres
desnivell.
Descripció:
09:00 - 1º Nivell - Baixarem de
l’autocar a Les Cases de Posada al costat de La Llosa de Cavall (alt.825 m.). Tot seguit pugem cap al
Capolatell per la Casa Llobeta i Ermita de Sant Iscle. Seguim pujant suaument
fins a La Balma de L’Areny (alt 1.200
mtr) . Segueix curta però forta pujada per la Rasa de L’Areny que ens porta
al Bosc de Casa Vila (alt. 1300 mtr).
Camí suau fins al Mirador de Capolat (alt.
1.351mtr). Impressionants vistes dels Llengots i Els Bastets, formació geològica que es
estudiada per geòlegs de tot el mon .Del Mirador seguirem cap a La presó de
Busa o “Capolatell”. Es tracta d’un sector de La Serra que va quedar
geològicament aïllat per una diàclasis de manera que sols es pot accedir a
traves d’un pont (d’aquí que es fes servir de presó). La visita presenta un
cert risc per estar travessat per alguns avencs de fins a 120 metres de
fondària. La farem en petits grups de 5 o 6 per més seguretat. Qui no vulgui
creuar el pont pot esperar-se dons retornarem cap al Mirador pel mateix camí.
Del Mirador estant baixarem per la banda oposada a la pujada donant la volta
per sota de les cingleres de Busa i del Capolatell. Es una baixada amb algunes
pendents molt pronunciades ( entre el 20 i el 30%) . També tenim un pas delicat
on mirarem de muntar una seguretat. A l’alçada de la ermita de Sant Iscle
retrobem el camí de pujada i baixem altre cop fins al punt de partida.
09:30 – 2º Nivell - Baixarem de l’autocar
si es possible a la Ermita de Sant Serni (alt.
1045 mtr) i si no a la carretera d’accés a l’ermita. Esmorzarem i seguirem
per una pista asfaltada fins al Coll de La Creu de Canalda on seguirem per
l’antic camí de Solsona fins a recuperar un altre cop la pista asfaltada que
porta al Santuari, son 3 km de pista
asfaltada inevitables per que no n’hi ha
cap altre alternativa senzilla; poca
circulació però caldrà estar atents. Anem pujant molt suaument amb vistes
espectaculars a la Cinglera de la Serra Llarga. Arribem al pàrquing del
Santuari (alt. 1.074). Aquí per
comptes de pujar per la Via normal, que es curta però esgotadora (100 metres de
desnivell en 300 de distància), optarem per pujar pel Camí de Sant Jaume que fa
el mateix desnivell però en el triple de distància i es més portadora. Santuari
de Lord (alt. 1.189 mtr) magnifiques
vistes al Pantà, La Serra del Verd, La Serra d’Encija i El Port del Compte.
Baixarem desfent el camí i passant pel túnel de La Creu de Canalda.
Finals dels recorreguts previst sobre
les 14 i les 14:30
14:30 h dinar al restaurant “La Cantina” de Llinars
Aprox. 17:00
tornada cap a Teià
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada